hanter39 » 04 грудня 2019 18:33
Кубок Хантера 3
Короткий собачий вік. Тільки, здавалося б, недавно в дім заносив маленький клубок щастя, котрий, ніби ж вчора, гриз ніжку стола та мірявся силами з сусідським котом на грізне ім’я Шер-Хан. А сьогодні цей достойний представник собачого роду вперше віддав голос по сліду. Нехай не зайця, а косуль, що звідки не візьмись лежали у верболозі над Збручем. А завтра.., завтра буде перше полювання з НИМ. Будуть перші трофеї, перші гони, перша гордість, перші перемоги…Обов’язково будуть! Адже колись давно був закладений фундамент, йде велике будівництво, яке переросте в величну породу в собачому світі серед добрих десятків порід гончаків! А ймення йому буде - Український Карпатський Гончак.
Як годиться, під час будь- якого «будівництва», коли вибудовується ще один рівень, варто оглянутись чи все йде згідно проекту, перевірити надійність «конструкції», оглянути новий матеріал, що має йти в роботу для досягнення нових висот. І коли дана робота зроблена – варто далі рухатися вперед, виправляючи усі недоліки, що були допущені, з новими коригування проектів, з новими спеціалістами, що себе не уявляють без своєї улюбленої справи, з новими виставленими висотами.
Саме в такому режимі можливий розвиток на сьогодні сучасного мисливського собаківництва. Яскравим прикладом цього є стрімкий розвиток континентальних лягавих у світі. Саме Кубок Доктора Клемана (ІКР) для курцхаарів та Хегенвальд для дратхаарів є тими заходами, де робиться огляд кращих представників породи та виставляється планка подальшого будівництва як в робочому, так і в екстер’єрному плані на найближчі 2 роки.
За таким планом і шанувальники Українського Карпатського Гончака теж почали роботу та заснували проведення раз у два роки Кубку Хантера. Захід включає в собі три види змагань та виставку. Цьогоріч дане міроприємство проходило уже втретє. Місцем проведення стала Франківська земля, територія мисливського господарства «Верховина ДС» (щиро вдячний керівникам угідь за те, що дозволили провести його у Вас та доклали до цього чимало зусиль). Згідно Положення про Кубок Хантера – робочі дисципліни можуть змінюватись, але на даному заході УКГ показували свою роботу по кабану вольєрному (одиночок та пар), борсуку вольєрному та кров’яному сліду. У багатьох виникне запитання: «Чому не було дисциплін по вільному звірові?». Відповідь проста – на сьогодні кінологічні організації ніяко не зацікавлена в сприянні реєстрації запропонованих правил випробувань даних представників породи по вільному звірові (заєць, лисиця, косуля та олень), а так як більшість власників УКГ не «культивують» довогогонів, то змагатися по правилах довгогонів – буде те ж саме, що наплювати собі в кашу.
Підготовка до заходу почалася задовго до самого заходу, хотілося зробити справжнє свято. Слава Богу, що було чимало небайдужих людей, котрі долучилися, зокрема: Зварич С., Романів М., Додонов О., Ступницька І., Галушко О. Без них, нічого б не вийшло. Але, особливо, хотів би подякувати тим «невідомим» - хто не заважав.
І так 4 жовтня відбулося урочисте відкриття Кубку Хантера. Було зареєстровано 30 представників породи! Головним експертом, що оцінював роботи по кабану вольєрному та борсуку , був експерт Національної категорії Топачевський К.П. У змагання по кабану вольєрному в одиночку прийняло участь 15 собак. З них дипломовано 6 ( 40%). Кращою молодою дипломованою собакою стала Багіра Зварича С., котра отримала Д3 при 64 б. А от Польовим Переможцем став Лорд Салівонова, ведучий Ленько В. при дипломі другого ступеня з 83 балами. Гарна впевнена робота!
По кабану вольєрному у парі змагалось 6 одиниць. Кращою парою при дипломі 3 ступеня стали Лорд Салівонова (ведучий Ленько В.) та Бойка-Лайма Ленька В.
В цілому, як зауважив Костянтин Петрович : «Роботою собак задоволений. Особливо, якщо врахувати, що виставлялися в основному собаки до двох років, котрі працювали здебільшого чисто на генетиці». Якою ж була ця робота? Пущені з повідка карпатці активно ішли в пошук. На початку змагань, коли слідів звіра було менше – по сліду віддавали голос. Знаходили кабана, обгавкували. При спробі втечі забігали наперед, пробували щіпати, кусати. Тобто все, щоб якщо не стримати, то хоча б стишити хід звіра. А що ще потрібно в справжніх умовах при колективному загонному полюванні?
По борсуку вольєрному конкуренція теж тривала неабияка. Виставлялось 15 УКГ. З них дипломовано лише 3. Борсук виявився серйозним, багатьом саме він задавав темп. Тому декотрі собаки зостались лише з розцінкою, але без диплому. Кращою молодою дипломованою собакою стала Плакса Мацюка І. з дипломом 3 ступеня при 66 балах. Кращу роботу по борсуку показав Бук Галушка О. при дипломі 3 ступеня 78 балів.
Більш результативними стали змагання по кров’яному сліду. У них прийняли участь 13 УКГ. Експертизу проводив експерт Додонов О.Л., допомагав йому Ногас А.Я. Собаки випробовувалися по сліду кабана 14-19 год. витримки. Дипломовано 8 собак (62%). Із них 2 дипломи 1 ступеня, 3 дипломи 2 ступеня та 3 дипломи третього ступеня. Кращою молодою дипломованою собакою став Айк Воловича Є. з дипломом 3 ступеня. Чудову роботу показав Баян Гузара Т. з дипломом 1 ступеня. Польовою Чемпіонкою стала Вільха Суховецького Р. з дипломом 1 ступеня при розцінці 80 б. Дипломів могло бути і ще більше, якби власники приділили більше уваги даній дисципліні при тренуваннях. Адже були і такі, котрі досить добре проходили слід, але були зняті через незадовільне відношення до добутого звіра.
На третій день заходу була запланована монопородна виставка УКГ. Ще до початку рингів чітко було видно, наскільки молоді собаки є однотипні. Ех, не марно працюємо. Робота секції УКГ при ХОКМС «ПОДІЛЛЯ», як говорять - «На лице». На урочистому відкритті виставки були випущені в небо білі голуби, як символ миру та надії. А надій було багато. У когось на перемогу, а у когось на велике світле майбутнє нашої єдиної національної мисливської породи собак – Українського карпатського гончака.
Головним експертом виставки був експерт Національної категорії Ногас А.Я. До експертизи було представлено 23 представники. Ринги були цікаві та досить багаті. Особливо приємно було споглядати на собак молодшої вікової групи: високопородні, з правильними головами, гарно розвиненими статями. Хотів би відмітити, що жоден виставлений представник не мав зауважень щодо зубної формули чи прикусу.
Породу уже можна було бачити навіть у рингу «цуциків», де кращим став Рубін Воловича Є. На рингу вижлеців молодшої вікової групи першим ходив Азур Стасишина І. Дуже домінантний, ладний, я б навіть сказав «бльосткий» представник породи. Серед вижлівок молодшої вікової групи теж була серйозна конкуренція, де перемогу здобула Моллі Сенюка. Дана вижлівка і стала в майбутньому Кращим представником породи, що вдвічі приємно. У рингах середніх вікових груп першими ходили Циган Димарчука С. та Плакса Мацюка І. За першість досить серйозно змагались і в старших вікових групах, адже кожен був достойний. Кращими стали Бук Галушка О. та Вільха Суховецького Р.
Захід наближався до кінця. Настав час нагородження. І воно б не було таке насичене та яскраве, якби не призи, що виставили наші спонсори, а саме Генеральний спонсор ТОВ «Українські ветеринарні технології», секція УКГ (інформаційний портал carpathound.com.ua ), Зварич С.
Перше місце в І племінному класі здобули Лорд Салівонова (ведучий Ленько) та Бойка-Лайма Ленька В. Чемпіоном виставки став ПЧ Бай Симончука Ю.
Переможцем Кубку Хантера 3 за підсумками набраних балів став Лорд Салівонова (ведучий Ленько В.).
В цілому захід відбувся на досить високому рівні. Були представлені учасники з 8 областей України. Виставлялися та здобули дипломи потомки лише 4 з 7 існуючих родоначальників ліній. Зокрема з 18 отриманих робочих дипломів 1 диплом (6%) отримав потомок Боя Корбила М., 5 дипломів (28%) отримали потомки ВЧУ Шайтана Данильчука В., Рекса Анопрієнка Е. та ПЧ ВЧ Бая Симончука Ю. по 6 дипломів відповідно, або 33%.
Найкраще на Кубку була представлена в’язка Айрона Новацького А. та Бойки-Лайми Ленька В. 2018 року. Адже усі 6 УКГ народжених від цієї в’язки на виставці отримали максимальні оцінки у своїх групах, а три з них отримали дипломи по кабану вольєрному та один по кровяному сліду.
Що ж, друзі, вважаю, що не тільки на сьогодні вдалося реставрувати фундамент породи УКГ, котрий заложили наші предки декілька століть тому. А й на сьогодні, вже ми разом збудували своєю спільною справою якусь висоту. А якщо є результат – значить вірним шляхом ідемо.
Суховецький Роман Григорович, експерт 2 кат.
закоханий у полювання