Одностволка ІЖ-18 .

Модератори: WAWA, guegue, hanter39, DOK

Одностволка ІЖ-18 .

Повідомлення Сівенков » 21 червня 2015 13:26

Одностволка ІЖ-18
ЗображенняЗображення
Одностволка ІЖ-18 випускається з 1964 р., вона прийшла на зміну моделі ІЖКБ, яка випускалася в 1961-1964 рр.. Причиною зняття з виробництва ІЖКБ стало трудомісткість виготовлення окремих деталей, а також їх кількість. Основна відмінність моделі ІЖКБ від ІЖ-18 - це наявність ползункового запобіжника на верхній перемичці колодки, сигнального штифта на пластинчастої пружини і вставного цілика над щитком колодки (див. креслення).
ІЖ-18, прийшовши на зміну ІЖКБ, швидко завоювала популярність серед мисливців-промисловиків. До нас ІЖ-18 тоді потрапляло не часто, та й усього один стовбур робив її малопопулярні. За свою історію модель зазнала кілька модернізацій і змін (форм цівки, приклада), але зовнішня форма рушниці залишалася колишньою до нашого часу.

Що це за модель? Калібри: 12, 16, 20, 28, 32. Вага: 2,7; 2,6; 2,6; 2,5; 2,4 кг. Довжина ствола: 730, 730, 675,675, 675 мм. Сверловка: получок (зараз чок 1 мм, або ж змінні чоки). Довжина патронника 70, 76 мм. Зусилля спуску 1,5-2,5 кг. Діаметр бойка 2,5 мм, виступання бойка з щитка колодки не допускається. Кут нахилу бойка відносно осі каналу ствола 17 град 30 хв, вниз. Ствол рушниці відокремлений. Замикання ствола здійснюється важелем затвора хитного на осі (принцип маятника годин) і входять у виріз підствольного гака. Хвостова частина важеля розташовується у запобіжної скоби і подовжена в порівнянні з попередніми моделями. Насічка на хвостовику важеля відсутній. В основному важіль хромований. Ударно-спусковий механізм змонтований в колодці. Курок внутрішній поворотний через осі бойової пружини і двох виступів на торці осі, що і забезпечують відбій курка. Бойова пружина спіральна, циліндрична. Бойок виконаний окремо від курка, а вмонтований в брандтрубку, що вкручується в щиток колодки і кріпиться від відгвинчування стопорним гвинтом. Зведення курка відбувається при відведенні вгору важеля замикання затвора. Покажчик зведення курка (сигнальний штифт) знаходиться на хвостовику колодки і працює ковзаючи по напівкруглої поверхні курка. З 90 років він став виготовлятися з пластмаси, а до цього був сталевим і хромованим.
Рушниця має неавтоматичний запобіжник (кнопкового типу), що замикає спусковий гачок. Кнопка запобіжника знаходиться позаду спускового гачка. Цівка з клямкою типу важеля. Ложа пістолетної форми з бука, берези (тонованою під горіх) і, зрідка, з горіха, цівка довшою і зручної форми в порівнянні з попередніми моделями, формою нагадує човен. Плавний спуск курка можливий, для цього (якщо знятий стовбур) потрібно одночасно натиснути до відмови вгору важіль відмикання і спусковий гачок. А лівою рукою віджати засувку замикаючого важеля. І відпустити плавно всі три деталі. При цьому сигнальний штифт сховається врівень з верхньою перемичкою колодки - курок спущений. Якщо стовбур приєднується, то потрібно плавно закрити ствол, натиснувши на важіль замикання і спусковий гачок. Стовбур при цьому своїм гаком сам вимкне засувку важеля замикання. Зовнішній відмітна ознака колодки ИЖ-18 з попередніми моделями, відсутність вставного цілика, а замість нього маленький шматочок прицільної планки на верху колодки.
Повинен зауважити, що модель дуже живуча і безвідмовний при дбайливому відношенні. На ремонт Іж-18 надходили до мене в дуже рідкісних випадках. А саме: через сильний шата ствола, коли сильні заряди розбивали вісь колодки, хоча вона довга і міцно сидить в місці посадки; поломки бойків. Тут та ж причина, що і в ИЖ-54, ІЖ-57, ІЖ-26. Хоч бойки і довше від двустволочних, але все ж тонка частина бойка в місці посадки поворотної пружини сильно підрізала і біля основи фланця, так що при виготовленні нового бойка потрібно у підставі фланця робити потовщення в 0,5-1мм з поступовим переходом в 2,5 мм - це стандартна бойова частина. Матеріал бойка: сталь У-8, ст.65, с2ВА або 40X13. Твердість НRС 46-48.
Бій ІЖ-18 хороший і стабільний, завдяки масивному і товстостінних стовбуру, що кілька потовщується до дулової частини. Товщина ствольної трубки у дульного зрізу доходить до 4 мм. Нижній гак припаяний латунним припоєм і дуже міцний. Матеріал ствола в основному ст. 50А-50. Канал стовбура хромований. Антабка до стовбура припаяна латунним припоєм і, рідше, олов'яним припоєм.
Те, що деякі ІЖ-18 мають патронник довжиною 76мм, а стріляють з них гільзами 70 мм не дуже страшно, хоча за старим сформованим поняттям небажано. Але якщо ви будете ретельно чистити канал ствола і патронник (особливо Пульного вхід) перехідною конус, а він у вас, швидше за все, виконаний за сверловке Біг-Борн (тобто дуже низький у порівнянні зі старими моделями) то ніяких змін і псування ствола не відбудеться. Та й гільзи сучасних боєприпасів після пострілу досить значно витягуються (на 2 мм і більше). Головне, не допускайте освинцювання кінця патронника і пульного входу. Щоб добре вичистити патронник і стовбур від свинцю застосовуйте металеву мочалку для чищення каструль. Це дуже просто. Розкрийте упаковку мочалки, підберіть необхідний пучок і виплутався із загальної маси. Вставивши в проушину шомпола (Вішера) намотайте навколо осі. Змастивши попередньо канал ствола маслом, робите чистку. Не бійтеся, стовбур ви не подряпаєте, хром досить твердий, а освінцовку видаліть навіть саму давню і сильну, притому швидко і без будь-яких зусиль.
Діаметр каналу ствола 18,4 мм або ж, у старих моделях 18,2 мм (у 12-го калібру). При наявності чока 1.0 мм при стрілянині кулями і великою картеччю необхідно бути обережним. Потрібно виключити використання повністю бронзових і латунних куль, вони для такого чока небезпечні. Найбільш безпечною буде куля Діаболо. Можна застосовувати і інші свинцеві кулі, за умови, якщо зішкребти шар свинцю між центруючими пасками. Заряд пороху для куль збільшувати не варто. Рушниця і так досить легке і заряд 2,2 гр. Сокола на 34 гр. дробу цілком прийнятний. Велику картеч укладайте в контейнер «хрестиком» два по два, всього 8 шт. в заряді картечі 8,2 мм. Дрібну можна поміщати в трубочки, 4 трубочки по 6 кульок картечі 6,2-6,5 мм. Заряд пороху 2,2 гр. Сокола. За умови якщо на етикетці заряд 2,3 гр на 35гр дробу. Упевнений купчастість буде гарною.
До недоліків ІЖ-18 слід віднести (це моя особиста думка) низьку скорострільність. Звичайно, наявність ежектора її збільшить. І ще, при закриванні рушниці, якщо ви не приберете пальці правої руки з шийки приклада, то їх закусить важелем відмикання, а при повному запиранні, якщо не розчепірити пальці, то по них знову вдарить важелем, так як його хвостовик досить довгий. Звичайно, верхній ключ як у двостволки був би, безсумнівно, зручніше (це на мій погляд). Але можна звикнути і до цієї системи.
До речі, ежектор ІЖ-18 можна і відключити. Для цього внизу гака ствола є важіль-перекладач. Коли стовбур приєднаний він виходить вниз колодки. Для того щоб гільзу не викинув ежектор досить потягнути на себе (до спусковий скобі) перекладач і при відкриванні рушниці гільза не вилетить назовні, а тільки висунеться як при екстракторі. Ежекторним механізмом ІЖ-18 забезпечили в 1970 році. А з 1983 по 1987 рр.. вже випускалася модель М. Основна модернізація полягала в меншому розмірі головки викидача і секторний виріз під зуб.
Модель ИЖ-18МН має комплект гладких та нарізних стволів. Причому під сильні нарізні патрони: 7,62 х54; 7,62 х51; 7,62 х39; 5,6 х39 мм. Колодка і вісь, та й клинове замикання витримують таке посилений тиск. Хоча при малій вазі рушниці віддача буде занадто відчутною.
У рідкісних випадках в моделі ІЖ-18 підсаджуються пластинчасті пружини засувки цівки і пластинчастої (поворотної) спускового гачка. У цих випадках досить назбирати пружини гострим (але з затупленими поверхні, прінцип тупого зубила) молотком на товстій мідної або алюмінієвої поверхні, не сильними але частими ударами з переміщенням вперед, назад. Головне тільки не перестаратися, адже ковані пружини служать дуже довго.
Для зняття бойової пружини (при необхідності) потрібно звести курок важелем взводу і вставити маленький цвяшок або канцелярську скріпу в отвір осі бойової пружини. Воно розташоване в кінці і його добре видно. Гвоздик повинен перекрити пружину з обох сторін. Тоді, спустивши курок, ви легко витягніть пружину разом з віссю. Вибивати осі важеля замикання і його пружини я не рекомендую. Ці деталі ніколи не ламаються і ставляться один раз. Постановка бойової пружини здійснюється разом з стопором-цвяхом, який потім виймається при взводі курка.
При експлуатації ІЖ-18 потрібно періодично підтягувати стяжний гвинт приклада (відкрутивши потиличник), так не своєчасна підтяжка ложі може викликати її розкол. А це буває часто.
В. Вольф
Аватар користувача
Сівенков
 
Повідомлень: 685
З нами з: 17 червня 2013 22:50
Звідки: Хмельницька обл. Віньковецький р - он .
Собаки: УКГ Ридай - Бой,та УКГ Веста
Зброя: ИЖ-18АТА -АRMS Neo -12,ТОЗ -63
Місце проживання:

Повернутись до Рушниці

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей