З чого почати (поради від Ігора)

Модератори: WAWA, guegue, hanter39, бригадирь

З чого почати (поради від Ігора)

Повідомлення StefcoG » 30 червня 2013 00:31

Все написане тут моїм швагром,тому сильно не судіть :lol: бо надіюсь найближчим часом він приєднається до нас, і по можливості буде відповідати на всі питання які цікавлять .

Доброго дня усім відвідувачам форуму!)

Багато людей, що хочуть почати утримувати бджіл, ставлять перед собою безліч питань. Намагаюсь озвучити кілька з них:
1) З чого почати?
2) Чи часто треба доглядати бджіл?
3) Скільки меду можна зібрати за один раз і за сезон?
4) Чи це важко?
5) Як зробити вулик?
6) Якого типу вулик найкращий?
7) Де придбати інвентар?
8) Де поставити вулики?
9) Де купити бджоли?
10) Які бджоли кращі?
11) Коли купувати бджіл?
12) Скільки коштують бджоли?
От ці питання найбільш часто чути від людей які мають бажання займатись бджільництвом. А чую я ці питання не рідко, так як утримую бджіл вже 15 років. Спробую на свій власний погляд дати відповіді на ці питання.
1) З чого почати?
Розпочати треба безперечно з себе! Треба справді вирішити чи я хочу утримувати бджіл чи просто це чергова моя забаганка! Чому так? А тому, що перш за все халатне ставлення до бджіл шкодить самим комахам і власнику! Комахам тим, що вони можуть захворіти через недбальство господаря, а господарю це може коштувати збитків. Марно витрачені кошти на вулики та інвентар, а далі нема кому продати це все. Бджоли вимагають серйозного ставлення до себе!
Маю чудовий приклад на цю тему. Один пан завжди твердив що хоче утримувати бджіл, я йому у всьому допоміг – і вулики дав, і бджіл. Влітку бджоли можуть вижити і без господаревого догляду. А от зимівля – складний процес. Зимівля бджіл залежить від літа що минає. Своєчасна обробка бджіл від хвороб, загодівля цукровим сиропом в необхідній кількості і необхідними порціями – це все та багато інших чинників впливає на зимівлю бджіл. Так от цей пан бджіл не загодував вчасно, не обробив від шкідників. Його бджоли йшли у зимівлю без жодного шансу на життя. Прийшла весна і той пан знову прийшов до мене з проханням дати йому бджіл. Я не дав йому бджіл не тому що не скупий, а тому що шкода щоб ці комахи гинули! В даному випадку бджоли і горілка були не сумісні.
2) Чи часто треба доглядати бджіл?
Догляд бджіл залежить від пори року. Наприклад взимку – нема сенсу їх доглядати. Лише ближче до весни слід прослухати бджіл – чи мають вони корм. При нестачі корму бджоли видають характерний звук, схожий на шорох сухого листя. При нормальному стану справ бджоли гудуть дружньо і тихо. При деяких захворюваннях бджоли гудуть не дружньо – чути як окремі бджоли гудуть сильніше одна наввипередки іншій. На весні до бджіл дивляться часто, приблизно раз на тиждень. Треба і рамку підставити і при потребі підгодувати. Найцікавіший період це травень-червень – тут слід бути уважним так як це період роїння бджіл. Треба і маточники зірвати і при потребі рій припильнувати. – також слід дивитись як мінімум раз на тиждень. Після періоду роїння бджіл не слід так часто турбувати. Близько разу на 10 днів. Кожен раз коли заглядаємо до гнізда – тим ми тривожимо бджіл і заважаємо їм працювати. Восени треба вибрати собі період для загодівлі – триває він близько 7 днів в зоні Західної України.
3) Скільки меду можна зібрати за один раз і за сезон?
Складне питання яке залежить перш за все від кормової бази – чи є у вашому районі медоноси і якого вони типу. Залежить і від погодних умов і від самих бджіл. Від типів вуликів та навиків пасічника. Якщо кочувати з бджолами від одних медоносів до інших то збір меду може сягнути і 100 кг з сильної сім’ї і навіть більше.
4) Чи це важко?
Кожна робота вимагає відповідального ставлення до неї, з метою досягти максимального результату. Важко тут чи ні – судити кожному особисто. От мені не важко – бо люблю цю справу. Інколи буває важко у період роїння та загодівлі бджіл на зиму. Але цей час швидко минає.
5) Як зробити вулик?
Вулик вмілому столяру зробити не важко. В інтернеті можна знайти безліч найрізноманітніших конструкцій. Кожна конструкція вулика має свої переваги. До прикладу – я мав вулики і на даданівську рамку, рамку Лангстрота-Рура а тепер і на українську рамку. У всіх цих вуликах по різному ведуть себе бджоли залежно від зовнішніх факторів. Тому перед вибором конструкції вулика варто добре проаналізувати свій регіон.
Востаннє редагувалось StefcoG в 30 червня 2013 00:33, всього редагувалось 1 раз.
Medicus curat natura sanat — медицина лікує, природа зцілює. (лат.)
Аватар користувача
StefcoG
 
Повідомлень: 713
З нами з: 14 червня 2013 15:59
Собаки: Ненецька лайка (в батька)
Зброя: Beretta A300, Franchi Instinct, Tikka T3
Місце проживання:

Re: З чого почати (поради від Ігора)

Повідомлення StefcoG » 30 червня 2013 00:32

Продовження :

6) Якого типу вулик найкращий?
Залежно від погодніх умов (особливо взимку) є утеплені вулики (з подвійною стінкою та дном) та неутеплені. Також вулики поділяються і по типу рамок. На Україні найпоширенішими залишаються вулики на рамку Дадана – це або звичайні лежаки або двокорпусні вулики. Є також вулики на рамку Лангстрота-Рута – це багатокорпусні вулики (по 5-6 корпусів). Також бджіл в Україні утримують і у вуликах з українською рамкою (вузька і висока у порівнянні з даданівською). За медозбором – найкращим є вулики двокорпусні на даданівську рамку (при нагоді до них включають і магазинні рамки, які рівні половині рамки Дадана за розмірами), та багатокорпусні на рамку Лангстрота-Рута. Проте догляд за бджолами у цих вуликах більш клопіткий, вимагає постійно піднімати корпуси вуликів, що є не надто легкою справою. Український вулик та вулик-лежак на даданівську рамку – не вимагають таких значних фізичних навантажень, як дво- та багатокорпусні. Проте медозбір в даних конструкціях вуликів дещо менший. Кочівля бджіл більш зручна у корпусних вуликах. Між пасічниками точаться безліч суперечок щодо найкращої конструкції вулика, кожен хвалить ту конструкцію якою користується при утриманні бджіл. Тому бджоляру-початківця варто спробувати всі конструкції та вибрати найзручнішу для себе.
7) Де придбати інвентар?
Інвентар у бджоляра чималий. Пасічнику необхідно: вулики, димар, порохнаве дерево, капелюх, стамеску, пинцет, щітку для змітання бджіл (найкраще гусяче крило), медогонку, вощину, воскотопку, дріт діаметром 0,5-1 мм, ящик для переносу рамок, роївню. Все це можна купити у місцевому відділі бджільництва, або зробити власноруч (крім вощини).
8) Де поставити вулики?
Вулики слід ставити подалі від водойм. У затіненому місці (під деревами), бажано щоб з боку панівних на місцевості вітрів пасіка була загороджена глухим парканом, який захищатиме від вітру. Вулики ставляться так, щоб рамки в вулику були в напрямку з півночі на південь, та повернутим льотком в напрямку сходу, півдня або заходу. Слід уникати повернення льотків на північ.
9) Де купити бджоли?
Бджіл можна купити лише у пасічників. При купівлі бджіл слід звернути увагу на те щоб не було ніяких захворювань у сім’ї. На мій погляд краще купити рій ніж відводок. Рій швидко відбудує гніздо і до осені розвиватиметься краще ніж відводок. Про те бджіл купують у більшій мірі у вигляді відводків на 4 рамки.
10) Які бджоли кращі?
Існує безліч тверджень які бджоли найкращі, але природа зробила своє – пристосувала бджіл до тих умов природних зон в яких мешкають ті чи інші породи бджіл. На кавказі – кавказька порода бджіл, в Росії – середньо руська, в Україні – українська степова та карпатська, в Італії – італійська, і так далі. За часів СРСР була спроба вивести змішану породу бджіл, велсь спроби схрещування різних порід бджіл. Ці дослідження показали лише одне – перше покоління схрещених порід бджіл надзвичайно продуктивне, а от вже їх нащадки – продуктивності майже не мали, виявились не стійкими до захворювань, погано зимували. Тому на мій погляд варто утримувати тих бджіл в природній зоні яких ви маєте бажання поставити пасіку.
11) Коли купувати бджіл?
Купувати бджіл найкраще в період роїння – травень-початок червня. Але можна натрапити і на продаж бджіл на весні і восени, що є причиною небажання займатись бджільництвом попереднього власника або через його неспроможність пасічникувати, на що може бути безліч причин.
12) Скільки коштують бджоли?
З року в рік спостерігаю за ринком бджіл. В роки поганої зимівлі бджоли коштують більше, і роки легкої зимівлі – менше. З часом сформувалась середня ціна бджіл – це 30 доларів США за кілограм бджіл. Кілограм бджіл рівний 10000 особин, які щільно обсідають 4 рамки Дадана або 4 рамки українського вулика, або 5 рамок Лангстрота-Рута.
Medicus curat natura sanat — медицина лікує, природа зцілює. (лат.)
Аватар користувача
StefcoG
 
Повідомлень: 713
З нами з: 14 червня 2013 15:59
Собаки: Ненецька лайка (в батька)
Зброя: Beretta A300, Franchi Instinct, Tikka T3
Місце проживання:

Re: З чого почати (поради від Ігора)

Повідомлення DOK » 08 серпня 2013 06:47

Я б почав з вивчення біології бджіл і первинної практики у якогось бджоляра, а то в нас один "пчеловод ! " теж наловив роїв, купив вулики і реманент, а тепер задовбує всіх своїм незнанням(питаннями) та навіть журиться і жаліє себе , що вплутався в цю важку справу(бо думав , що бути пасічником це нічого не робити а тільки мед постійно качати і гроші рахувати).
Як на мене то мені дійсно більше бджіл шкода чим того дурня.
Восени треба вибрати собі період для загодівлі – триває він близько 7 днів в зоні Західної України.
Як вибрати період?? - точніше, коли починати годувати сиропом??
Одна сім"я менша, інша сильніша... Як визначити скільки сиропу потрібно на певний вулик ??
Обробка від хвороб... Що мається на увазі, від яких хвороб ? Нозематозу чи інших?
Аватар користувача
DOK
 
Повідомлень: 257
З нами з: 02 серпня 2013 12:30
Собаки: г\ш ф. "Чіп"
Зброя: ІЖ-12,12к. Remington 700BDL,30-06Spr, Cometa400Fenix, та інші іграшки...
Місце проживання: Житомирщина\Київ

Re: З чого почати (поради від Ігора)

Повідомлення StefcoG » 11 серпня 2013 18:21

Мушу трохи виступати посередником :D
Оптимальний час загодівлі бджіл на другої матки Божої))) , тобто 28 серпня. В середньому на сім"ю 5-7 кг цукру, краще 7 .
Обробляють в основному лише від кліща, від інших не обробляють так як хворі бджоли і так не перезимують.
Medicus curat natura sanat — медицина лікує, природа зцілює. (лат.)
Аватар користувача
StefcoG
 
Повідомлень: 713
З нами з: 14 червня 2013 15:59
Собаки: Ненецька лайка (в батька)
Зброя: Beretta A300, Franchi Instinct, Tikka T3
Місце проживання:

Re: З чого почати (поради від Ігора)

Повідомлення DOK » 06 червня 2016 16:16

на жаль інколи бувають такі трагічні випадки... :( роздратовані бджоли зажалили до смерті чоловіка.

http://www.5.ua/suspilstvo/na-lvivshchy ... 16257.html
Аватар користувача
DOK
 
Повідомлень: 257
З нами з: 02 серпня 2013 12:30
Собаки: г\ш ф. "Чіп"
Зброя: ІЖ-12,12к. Remington 700BDL,30-06Spr, Cometa400Fenix, та інші іграшки...
Місце проживання: Житомирщина\Київ


Повернутись до Бджільництво

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей