Вибір бджолосімей
Не бажано розпочинати розводити пасіку з однієї сім’ї, краще не менше з двох. Адже сім’ї бджіл бувають різні по силі, працездатності та плодючості маток. В порівнянні видно, яка із них відстає, і що потрібно зробити, щоб вона наздогнала кращу. Бувають випадки, що зимою одна із сімей пропадає, тоді є в запасі інша.
Придбати сім’ї бджіл можна у людей, які мають пасіки, товаристві пасічників або в спеціальних розплідниках, які є в різних регіонах.
Відомо також багато випадків, коли пасіки розпочиналися з однієї сім’ї, якогось випадково прилетівшого бродячого рою, а потім поступово росли і ставали великими.
Люди, які проживають поблизу лісу, можуть спіймати рій на приманку, яку вивішують в лісі на дереві, така приманка може бути із ящика або коробки із прорізом внизу для входу бджіл, в якому повинна бути хоча б одна рамка із вощиною, скропленою цукровим сиропом.
Є наступні породи бджіл:
Українські степові відрізняються великою рійливістю і помірною агресивністю. Добре засвоюють сильний медозбір.
Карпатські бджоли відрізняються миролюбством, доброю зимостійкістю, слабкою рійливістю, високою медопродуктивістю.
Середньоруські бджоли пристосувалися до суворих тривалих зим, більш стійкі до захворювань нозематозами і європейським гнильцем. При сильному і тривалому медозборі вони збирають багато меду, але характеризуються значною рійливістю, агресивністю.
Сіра гірська кавказька порода легко переходить з одного виду медозбору на інший. Бджоли відрізняються високою винахідливістю у відшукуванні нових джерел медозбору.
Країнська бджола, або карника, спокійна і миролюбна. Швидко розвивається на весні і через те використовує медоноси, малорійлива. Легко переходить з ройового стану у робочий.
Придбати бджіл краще всього у сусідніх пасічників, сім’ю разом з гніздом і сотами. Можна купити сім’ю без вулика, щоб пересадити у свій. Найбільш правильно купувати сім’ю бджіл навесні, після висадки їх із зимовника. Тоді у пасічника буде цілий сезон попереду і від бджіл можна при сприятливих умовах в цьому ж році отримати мед і приріст нових сімей. При купівлі необхідно звернути увагу на силу сім’ї — ранньою весною сім’я повинна покривати не менше 6 рамок і мати в них запечатаний мед і пилок. Потрібно впевнитись у сім’ї матки і бджіл різного віку (без матки весною сім’я приречена на загибель).
Можна ще розводити бджіл купівлею весняних відводків. Відводок повинен мати бджіл не менше ніж на 5-6 рамках, із яких 3-4 з червою. В наявності повинна обов’язково бути молода плодюча матка.
Весною для повноцінного розвитку сім’ї необхідно мати не менше 10-12 кг меду, відводка — 6-8 кг. Якщо меду недостатньо, то бджіл підгодовують цукровим сиропом, виготовленим із розрахунку на 1 кг цукру 1 л води. Дають сироп вечором в кормушках. А якщо їх немає, то в скляних або в консервних банках, ємкістю 1 л. Банку доверху заповняють сиропом, отвір закривають марлею, зложеною в 3-4 шари, і туго обв’язують ниткою. Біля відкритого вулика банку швидко перевертають марлею донизу і ставлять на рамки до бджіл. Вони через марлю висмоктують сироп і відкладають в соти. Весь відкритий простір над рамками щільно закривають двома дощечками, зверху на які кладуть утеплюючі подушки.
Купувати сім’ю і відводки краще з пасік, розташованих не ближче ніж за 5-6 км. Тоді їх легко перевести на нове місце. Якщо ж бджіл купити з близько розташованих пасік, то частина бджіл повернеться на своє знайоме місце, в результаті чого сім’ї стануть набагато слабші. Щоб бджоли не злетіли, треба сім’ї або відводки спочатку тимчасово (на неділю) відвезти куди-небудь на відстань 6-7 км, а потім з віддаленого місця вернути на свою підготовлену садибу.
Перш ніж купляти бджіл, треба купити необхідний інвентар. Для огляду сімей необхідний димар. Під дією диму у бджіл інстинкт захисту свого гнізда переходить у інстинкт самозбереження і вони менше розворушуються і жалять. Підкурювати треба тільки зверху рамок, невеликими дозами, так як сильне підкурювання виводить сім’ю з нормального стану, вона покидає соти і вилітає із вулика.
Також необхідна стамеска-шкрібок для розсування і чистки рамок. На голову потрібно натягнути бджільницьку сітку з темною вуаллю перед лицем, щоб надійно захистити голову і лице від укусів бджіл. Необхідний ще робочий ящик, із кришкою, що закривається або полотном для переносу рамок, які можуть бути потрібні під час огляду сімей. Легенький візочок на колесах з шинами пасічник може виготовити сам зимою.
Розміщення і фарбування вуликів
Вулики на пасіці розміщують так, щоб ранішнє сонце освітлювало їх, виманювало бджіл, а в обідню пору, коли дуже жарко, навпаки, їх прикривала тінь. Якщо вулики дуже нагріваються, в них стає душно і бджоли від цього працюють гірше. Замість того, щоб летіти за нектаром, багато із них залишаються вдома і займаються вентиляцією гнізда, щоби зменшити температуру, бо там є личинки, які дуже чутливі до температури і повітря. Від духоти вони можуть спаритися або загинути. Тому в дуже гарячі дні бджоли виходять із вулика, зменшуючи тісному і духоту в гнізді, і розміщуються на передній стінці вулика.
Вулики розміщюють в ряд з відстанню не менше 1 метра або шахматним порядком на відстані 2-3 метра і більше, відстань між рядами повинна становити 5-7 метрів, щоб дати можливість вільно підійти до них і зручно працювати біля відкритого гнізда, а також, щоб бджоли, які літають не перешкоджали одні одним. Вулики потрібно ставити на висоті хоча б півметра від землі на кілки.
Розмальовувати найкраще в світлий колір, який захищає від перегріву сонцем. Крім того по цьому кольорі бджоли добре запам’ятовують місце розміщення свого гнізда. Для гарного вигляду пасіки вулики можна розмалювати в жовтий і голубий кольори. В червоний колір вулики не малюють, бо його бджоли не бачать. Зелені вулики зливаються з травою, листям, і тому не помітні. Бджоли, особливо молоді, які тільки вилетіли із вулика, можуть заблудитися і не повернутися у своє гніздо, або заблудитися може матка, яка повертається із обльоту.
Якщо місце для пасіки вже вибрано, вулики встановлені, то можна зайнятися придбанням бджолосімей.
Вибір місця
Щоб стати пасічником, потрібно добре знати життя бджіл. Проте самих загальних знань недостатньо. Потрібно це і вміти працювати на пасіці.
Якщо ви хочете займатися бджільництвом, то перед тим, як придбати бджіл, необхідно підготувати місце для встановлення пасіки.
Як відомо місце для пасіки відводять сухе захищене від вітрів, подалі від доріг озер широких рік, кондитерських фабрик, тваринницьких ферм. Для розміщення пасіки найкращі південно-східні, південно-західні та західні схили, такі місця мають бути затишними, захищеними деревами від північних вітрів. Добре виростити загорожу з живоплоту, чагарників: бузку, жовтої акації, спіреї, глоду, калини, та вічнозеленої жимолості. Така природна загорожа значно краща штучної, бо вітри пробиваючись крізь неї, слабшають, а через штучну перевалюють, зберігаючи свою силу. Вчені пасічники радять садити на самій пасіці декоративні дерева з густими кронами — липу, каштан, білу акацію, гостролистий клен. Але, якщо саду немає, то для встановлення пасіки можна вибрати будь-яке екологічно чисте місце, бажано, подальше від ліній електропередач.