Сторінка 1 з 1

Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:25
hanter39
Завдяки підтримці та ініціативі нашого форумчанина Степана 21-22.03 відбулася експедиція в Закарпаття в пошуках представників україньської карпатської вівчарки, вивчення особливостей даної породи, пізнання історії породи, та в подальшому допомога в чистопородному розведенні та опису тимчасового станадрту породи.
Також в пошуках даних собак помагали: Широкий Олег та Борис та наш форумчанин Бригадир.
Дорога дальня, тому виїхавши зранку, до Михайла (с. Нанково) попадаємо лише під вечір. Михайло приймає нас з усіма традиціями гостини, за що йому велике дякую! Дивився його укг - деже екстерєрні!
Потім вирушаєм в Нижнє Селище, де мали ночвлю в пані Олесі. А ця жінка, виявилася справжня шанувальниця традицій краю, показала свій музей, та ще і мастер клас дала з писанкарства!
Зранку у неділю єдемо в с.Липча до заводчика вівчарів Продана Василя Юрієвича. В нього описано 5 вівчарів:
1. Шандор1 (мама Даша1). 5 років. окрас білий, міцного типу конституції. Мочка носа розова. Висота в холці 70 см, окружність грудини 90 см. Довжина шерсті 8-12 см, є підвіс на хвості та ногах. Рухи вільні, правильні кути суглобів, хвіст нижче скакальних суглобів. Кастрований (Василь не хотів щоб крив інших сук не породних, оскільки бігає вільно). Дуже спокійний та врівноважений. Мав зустрічі з вовком!
2. Білко2 (тато Білко, мама Даша2). 1,5 роки. 68 см. зовнішньо виглядає як Шандор1, але має трішки крупніше вухо та чорну мочку носа.
3. Ката2 (тато Білко, мама Катя1). 1,5 роки. 66 см. Окрас формується на білому фоні. По тілу має декільк невеликих чорних плям. Голова з чорними в підпалину плямами.
4. Лицур 2 роки. 70 см. Дуже сильний кобель. Окрас білий з чорними невеликими плямами. Прикус дуже гарний ножницеподібний. Злобний.
5. Арчі. 7 років. (завезений з Сваляви). 65 см. Окрасу Каті2, але підпалини більш вираженіші. трішки широколобий. Злобний.

Далі оглядали кіз, овець, корів, свинів, конів гуцульських порід. Потім працівники Василевого господарства вели отару на полонини. З ними пішли Катя2, Шандор1, Білко2. За селом з чийогось подвіря вискочив алабай і кинувся до отари. Не добіг. Шандор1 положив його на лопатки, мало не загриз. Пастухи насилу спасли того алабая...
Далі дивилися вівчарів у Петрини Івана Михайловича. Має:
1. Дунчий 10-12 років. 65 см. Зубів уже немає. Біло-мраморний окрас. Решта все норма.
2. Шандора 2 (тато Дунчий, мама Даша). 2 р. Білий окрас, з бурими плямами на голові. Прикус прямий - зуби підтерті. Злегка широколобий.
3. Даша. 6-8 років. 55 см. Окрас білий з бурими плямами. Вуха злегка на хрящі і шерсть трішки коротша (6-9 см). Має примісь...злегка широколоба. Повязана 2 тижні тому Дунчиєм.
Далі ходили дивитися "зоопарк" Василя Шимона: дикі гуцульські кабани, козулі, буйволи, та птаство...
На кінець розмовляли довго з Василем Проданом. Дуже приємна людина. Скоро йде у військо.
Має дуже велике бажання займатися породою, цікавився що треба, щоб прийняли стандарт породи, як првильно вязати, питався як проходять вистаки собачі, випробування по робочих якостях пастухових собак. Цікавили зуби, консультувався в правильності вибору кавалера по зубах для Каті (вязатиметься Лицарем).
Має бажання робити розплідник собак, але просив допомоги.
З такою людиною, як Ваиль, приємно займатися кінологією!

Тепер мої враження від собак.
Вівчар - сторожова, пастухова порода. Яка відмінно охороняє територію! Не дозволяє перетинати умовну межу можливому нападнику чи т.п. Собак яка користується мозгами. Зуби використовує тоді, коли гавкіт не допомагає!
Собака яка має дуже сильний імунітет. Не хворіє майже ніколи. Не потребує особливих умов утримання, навіть будка - то вже розкіш. Запросто спить на землі в заметілі. Повністю підкоряється хазяїну, легко піддається дресируванню. Не привелегливі до їжі. При чому їдять не більше середньо собаки (таких як кг, лягаві).
В метах мають 6-12 цуциків, зазвичай коло 8.
Також використовують їх при полюванні як сполохувачів та травильних собак.
Тому можна сказати, що маємо скарб, якого потрібно взяти з дороги!

Повертаючись додому, бачив таких собак (по дорозі з сторони м. Хуст в сторону Франківська) перед віїздом в с. Стеблів, в Ясінні - відразу за мостом через р. Чорна Тиса. Також за розповіддями собаки такі є ще в Нанково, в с. Широкий Луг Тячівського р-ну...

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:44
StefcoG
Ухх, як приємно читати такі звіти .. Коли теорія підкріплюється практикою , коли прості логічні роздуми виявляються правильними це мабуть найбільша мотивація долати трудності ..
В першу чергу , хочу висловити подяку - суперпрофесіоналу і фанату кінологічного діла Суховецькому Роману який знайшов сили матеріалізувати плани в дійсність! А також всім кого вже згадав Роман в попередньому пості .
Питань звичайно ще більше стало ... Але думаю початок покладено , не розслабляємося - рухаймося далі ..

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчаря

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:45
hanter39

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:48
vasyl eger
SUPERRR

DUZHE DYAKUYU VAM VSIM !

A yaki vidminnosti vid rumunskoi ta in vivcharok ?

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:53
hanter39

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 00:59
hanter39
Лицур Продана В.
http://i.piccy.info/i9/90d6805154e5e2c1 ... ytsur3.jpg
Катя, Шандур, Білко Продана В.
http://i.piccy.info/i9/6e09693db4c85887 ... _B_lko.jpg

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 01:00
StefcoG
Василю , поки що відповісти 100 % чітко буде вкрай важко бо описано і відомо занадто мало особин.. але вже те що я бачу - будова голови , вуха, окраси , характер (у румуна він більш агресивний) ... але це все можна підтвердити коли буде відомо хоча б з 20-30 собак тоді ж можна і порівняти

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 01:44
hanter39
Ну, що ж. Міні фільм про експедицію. Не судіть строго за якість матеріалу та монтажу...
https://www.youtube.com/watch?v=xiSxNvx ... e=youtu.be

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 09:19
Хащ1987
Дякую за фільм!!! Молодець Рома!

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 12:44
бригадирь
Стартувало і хвала Богу....Дякую ініціативщикам і виконавцям..... dfg

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 14:01
hanter39
Пише ще один знайомий Іван Сухарський з Тернопільщини: Рома я ще був пацаном коли був в карпатах ще тоді на різних полонинах побачив однотипних собак ще тоді вони мене зацікавили але пройшло вже 25 років як яїх вперше побачив хотя був там багато раз і бачив багато но ті собаки були дуже однотипні це було в районі свидовецького хребта .тема досить іньересна
Слова Роми 2323: Я такую собаку видел в с. Ясени или Яблуни,точно не вспомню в 2014г.Кстати и фоткал,но не уверен,что смогу найти фото.

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 24 березня 2015 14:08
бригадирь
Нічого нового цей пан несказав ,вівчарство в нас завжди було по полонинах....В гірському регіоні немає зайвих низинних пасовищ ,там вирощували інші культури ,а вівці і пож дерев пасуть...

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 25 березня 2015 10:25
hanter39
Іван Сухарський: Я пригадав ми тоді йшли з ясині до бистриці по свидовецькому хребті помоєму 96 км і там на полонинах я бачив тих собак і в самі бистриці багато було їх на подвірях ще ми з однокласником казали що то якась гуцульська порода а ще запамяталося що на одній полонині собаки мали колики почіпані щоб негонили олені бо єгеря сварилися але то було 25 років тому тоді ще були колгоспи і вівці були по всіх полонинах і біля них собаки аяк там зараз то хто його знає но може ще щось і збереглося

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 26 березня 2015 08:59
WAWA
ЗображенняЗображення
Цей собачка красень!!!!

Молодці! Що тут скажеш dfg
Відносно поїздок, які непевно будуть продовжуватись неодноразово.
Думаю краще десантуватись в Закарпаття на поїзді, а там вже із знайомими їздити і ходити :ugeek:
І наперед розробити маршрут по власниках.

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 26 березня 2015 09:01
WAWA
А який план дій надальше?

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 26 березня 2015 09:42
hanter39
Особисто я бачу такий: ще 2-3 поїздки в пошуках і описах!
Собак є кругом вдосталь, хоч і не кругом в чистоті...
Коли матиму опис на руках понад 25 представників, напишу типовий стандарт породи і подам його на розгляд в КСУ. Далі потрібно зробити 2-3 розплідники з мінімумом 3 суками та 1 кобелем, бажано різних за походженням! Почати реєстрацію вівчарів, якщо признає КСУ FCI, як тимчасово не визнану породу. В КСУ добре те, що можна робити нульові родословні виявленим представникам!
Далі масова популяризація!

Re: Експедиція Перша - в пошуках Карпатського Вівчара

ПовідомленняДодано: 15 червня 2015 20:17
hanter39
Хлопці, чогось не грузяться фото в мене, щось з інтернетом. Тому фото дивіться тут http://www.huntingukraine.com/index.php ... 209#116189
(буду вдячним, якщо їх хтось загрузить сюди).


Експедиція 2 (05-07.06.15 р.) В пошуках Карпатського вівчаря - Гуцульського вівчура
Учасники: я (в ролі оглідача собак), дівчина Ірина (мала записувати все, що я диктував під час огляду), батько Григорій ( в ролі шофера), мама Валентина (для проведення освітньої роботи по правильності розведення собак в "чистоті")
5.00 - в дорогу!
По дорозі в 7.00 робимо першу зупинку в прекрасної людини, гончатника Ксенича. Переглянув архів фото, випили смачної кави і далі в путь. Далі зупиняємся на 15 хв в Чорткові в хорошої людини, Артеменка Володимира...і знову в путь.
Дорога помінялася за 2 міс. часу від попередньої експедиції...в гіршу сторону...здавалося, що ями стали ще більші, узбіччя обривистішими, а ДАІ на постах дивилися ще прискіпливіше
Наступна зупинка в с. Костелівка.
Оглядаю УКГ Дніго, копова вижлівка, та помісь укг та копова.
Пан Олекса показує старі фото УКГ ( на тильній стороні фото можна розгледіти 1932 р)
Фото кінця 90-х, початку 2000 років
Хата пана Олекси на одному з пагорбів с. Костелівка. Дуже гарно. Робимо фото
В селі Костелівка оглядаю такого вівчура - дуже агресивний...
1. Мухтар (кобель), вл. відмовився називатися. Придбаний був у с. Ділове (Рахівщина). Мешкає в с. Костелівка. 7 років.
Тип конституції: міцний
Прикус: не показав
Висота в холці: приблизно 63 см
Окрас: білий з грязними чорними плямами
Шерсть: жорстака, брудаста, близько до 20 см
Голова: породна, правильних ліній
Тулуб: міцний, важкий
Кінцівки: міцні, правильні кути зєднань
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: підвищена

Потім бачили такий "екземпляр"
2. Білий (кобель), вл. невідомий, с.Костелівка
Тип конституції: міний, сухий
Прикус: невідомий
Висота в холці: 60 приблизно
Окрас: білий
Шерсть: коло 6 см
Голова: не породна, вуха висячі на хрящі
Тулуб: міцний
Кінцівки: міцні, правильні кути зєднань
Хвіст: закручений до спини
Рухи: вільні
Агресія: середня
Інше: хоч місцеві говорили, що даний представник також гуцульський вівчар, але виникають великі сумніви в його породності.


Після Костелівки рушаєм на Тячів, де нас вже чекав Анопрієнко Е., Петро Лазур...а ще нас чекав дуже смачний бограч!
40 хв минають дуже швидко, особливо за приємними розмовами з однодумцями та прекрасним закарпатським вином.
Фото на память і далі..
Оглядини в с. Вонігово 3-х укг Лазура Петра...
Далі оглядини бернських гончаків...
10 хвилинна зустріч з форумчанином Гранітним. Дуже радий знайомству!!!
День доходить до свого завершення. Їдемо в с. Нижнє Селище, що неподалік Хуста на ночівлю у готель. Дорога трохи далась взнаки, здолали 600 км...
Другий день. Заїжджаєм до Лемеша Міші (бригадира). Він окружні місця добре знає, тому виступив в ролі гіда! Михайло вправно керує куди їхати. Ми, як чужі тут би блудили довго, а собак шукали ще довше...Села дуже великів...
І так, вівчурі, що знайшли за допомогою Михайла!
3. Бім (кобель), с. Нанково, вл. Дедюк Петро Юрієвич,
4 роки. Батьки: Бім та Леся, вл. той самий
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 59
Окрас: білий з чорними пятнами
Шерсть: норма, мяка
Голова: середньої породності, вуха висячі на хрящі
Тулуб: міцний, спина злегка прогнута
Кінцівки: норма
Хвіст: закинутий на спину
Рухи: вільні
Агресія: середня
4. Тарко(кобель), вл. Дедюк Петро Юрієвич
3 роки, с.Нанково
Тип конституції: міцний
Прикус: не показав
Висота в холці: 58
Окрас: білий з чорними пятнами
Шерсть: норма, мяка
Голова: середньої породності, трохи малувата, вуха висячі на хрящі
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: закинутий на спину
Рухи: вільні
Агресія: дуже агресивний
5. Воловка (кобель), вл. Дедюк Юрій михайлович, с. Нанково
4 роки. Батьки : Ліна (з нижн. Бийрова)
Тип конституції: міцний
Прикус: не показав
Висота в холці: близько 60 см
Окрас: білий з чорним
Шерсть: норма
Голова: породна, вуха злегка на хрящі
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: закинутий на спину
Рухи: вільні
Агресія: середня
6. Маша (сука), вл. Данилівський, с.Нанково.
1 рік. Батьки: Білий Грицака Юрія та Біля Палінчука Михайла
Тип конституції: міцний
Прикус: прямий
Висота в холці: 53 см
Окрас: білий
Шерсть: норма, жорстка, брудаста
Голова: породна, вуха добре прилягають до голови
Тулуб: міцний,злегка мяка спина
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на рівні спини
Рухи: вільні
Агресія: достатня
7. Головка (сука), вл. Даниловський, с. Нанково
6 років.
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 54
Окрас: білий з чорними пятнами
Шерсть: норма, мяка
Голова: середньої породності, вуха висячі на хрящі
Тулуб: міцний, мяка спина
Кінцівки: норма
Хвіст: злегка підкручений на рівні спини
Рухи: боязливі
Агресія: середня
8. Біля (сука), вл. Палінчак Михайло Миколайович, с. Нанково ,
Тип конституції: міцний
Прикус: не показала
Висота в холці: приблизно 58-60
Окрас: білий
Шерсть: норма, жорстка, брудаста
Голова: породна, вуха щільно прилягають до голови
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: на лінії спини, підкручений злегка
Рухи: вільні
Агресія: висока
9. Тарко (кобель), вл. Гаврилець Юрій, с. Нижнє Селище,
7-8 років.
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 63 см
Окрас: білий, з світлокоричневими плямами
Шерсть: норма, мяка
Голова: породна, вуха прилягають до голови
Тулуб: міцний, злегка огружений, провисла спина
Кінцівки: норма
Хвіст: закинутий на спину
Рухи: вільні
Агресія: середн
Далі Міша веде нас якимось дорогами в гори. Де машина вже не їхала - йдемо пішки. Ще знаходимо 2 кобелі
10. Довбуш (кобель), вл. Грицак Юрій, , в горах, коло с.Нанково
2 роки
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 65 см
Окрас: білий з світлими коричневими плямами
Шерсть: норма, мяка
Голова: середньо породна, вуха висячі на хрящі
Тулуб: легкий
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: середня
11. Білий (кобель), вл. Грцак Юрій, в горах коло с.Нанково
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 63 см
Окрас: білий
Шерсть: норма, жорстка/мяка, брудаста
Голова: середньо породна, вуха висячі на хрящі
Тулуб: погано розвинений
Кінцівки: норма
Хвіст: на рівні спини
Рухи: ---
Агресія: середня

По дорозі до машини робимо коло могутніх буків фото
Заїжджаєм на оленячу ферму
, оглядаєм ось такого кобелька
12. Бім (кобель), коло с.Липча (оленяча ферма)
3 роки. Батьки Шандор Продана та Пума Продана
Тип конституції: міцний
Прикус: не показав
Висота в холці: близько 63-65
Окрас: білий
Шерсть: норма, мяка
Голова: середньо породні, вуха висячі на хрящі
Тулуб: міцний, огружений
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: підвищена

По обіді Бригадир приводить до хатини, де були представлені ось такі 2 класні екземпляри гуцульських вівчурів
13. Барсік (кобель), вл. Дядюк Наталія, , с. Нанково
2 роки. Мама Білка Дядюк Н.
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 60
Окрас: білий з чорними плямами
Шерсть: норма, мяка
Голова: породна, вуха прилягають до голови
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: висока
Інше: наявність 5 пальця
14. Білка (сука), вл. Дядюк Наталія, с. Нанково
7 років
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 58 см
Окрас: білий з чорним
Шерсть: норма, мяка
Голова: породна
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: при храмує на 1 передню ногу
Агресія: середня
Інше: наявність 5 пальця
Ну, що ж...потрібно трішки перепочити. Коло каплички в с.Нанково пємо цілющу водичку
і Лемеш забирає нас на гостину. Велике дякую, Мішо!
Під вечір їдемо в с.Липча на оглядини трьох нових собак Василя Продана (5 собак його були оглянули під час Експедиції1)
Його вівчурі, муді находяться на "колибі" неподалік (1-2 км) від села в горах.
Василь Продан розповідає про своє господарство.
Собаки знову його на висоті!!!
15. Дама (сука), вл. Продан Василь, с. Липча
3 міс. Батьки з с. Ракошин біля Мукачева, що належать отцю Митрофану
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці:---
Окрас: білий з малими плямами дуже світло багряного кольору
Шерсть: норма, мяка
Голова: породна
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: ---
16. Ґріга (сука), вл. Продан Василь, с. Липча
2 міс. Батьки Битяр та Шархань, вл. з с.Широкий Луг
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці:---
Окрас: білий
Шерсть: норма, мяка
Голова: високопородна
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: ---
17. Тарко (кобель), вл. Продан Василь, с. Липча
22.06.14 р.н. Батьки в с.Липецька (по старих собаках Продана Василя)
Тип конституції: міцний
Прикус: норма
Висота в холці: 67 см
Окрас: білий з чорними пятнами
Шерсть: норма, мяка
Голова: породна
Тулуб: міцний
Кінцівки: норма
Хвіст: носить на спині
Рухи: вільні
Агресія: висока
На цьому другий день закінчився...знову рушаєм в готель на ночівлю...
Третій день був присвячений "розвідці" - готували почву для наступних експедицій.
Дізналися, що досить багато таких собак є у вівчарів, зокрема в с.Ясіння, коло с. Іза, коло Тячева. А от в сторону Мукачева та Берегова ці собаки майже не поширені.
Під час пошуків заїжджали до Польовника в гості. Був радий зустрічі!!! Прогулялися 100 гектарним вольєром з косулями, муфлонами, оленями та ланями...до речі, і зайці там бігали, наче їх там табуни...
Ну що ж, по обіді вирушаємо на Хмельниччину додому...
Всім велике дякую за допомогу, за гостину! Тепер завдяки Закарпаттю я знаю яка саме на смак справжня кава та вино!!!
До нових зустрічей!!!